I TPM – BUDAPESZT 21-23.11.2017

Uczestników I Międzynarodowego Spotkania Projektowego /Transnational Project Meeting/ Budapeszt przywitał nieco nostalgiczną, dżdżystą aurą. Kiedy staromodny tramwaj linii 49 wjechał na most na Dunaju, w jego wilgotnych oknach odbiły się rozmyte światełka ze wzgórza Gellerta. Ale nie ma to jak pyszna węgierska zupa gulaszowa i paprykarz na poprawę jesiennego humoru zmęczonych podróżą uczestników! Teraz tylko trzeba się dobrze wyspać, bo program TPM-u bardzo napięty i wymagający.

Obradujemy w siedzibie budapesztańskiego partnera – Kroó Music School. Eszter Dudas, nasza węgierska koordynatorka, zadbała o wszystko – są imienne plakietki, teczki personalne i wystrój sali obowiązkowo w biało-czerwono-zielonych kolorach flag państwowych partnerów projektu. Zaczynamy od prezentacji wszystkich szkół /bardzo się podobał krótki filmik o naszej szkole!/, a następnie Grzegorz Łobodziński, our president, przystępuje do omawiania w j. angielskim ważnych  spraw organizacyjnych i formalnych. Na początek wszelkie zawiłości umowy, następnie cele i zadania poszczególnych partnerów, a już przecież czekają jakże ważne finanse projektu! Trzeba też zacząć omawiać program mobilności, bo jutro Attila, dyrygent węgierskiej orkiestry, może nie być aż tak dyspozycyjny.

Zmęczeni kończymy późnym wieczorem, ale już z rana przecież trzeba dokończyć wszystkie mobilności! Zaczynają się dyskusje – dyrektor NUMSI z Bułgarii ma mnóstwo świetnych pomysłów. Koordynatorki z Burgas – Iliana Angełowa  i Krakowa – Daria Onderka-Woźniak, wprost nie mogą nadążyć z tłumaczeniami! Angielski, polski, węgierski, bułgarski i rosyjski – każdy radzi sobie jak może, żeby tylko precyzyjnie dogadać zgodne z zapisami projektu szczegóły. Na szczęście udaje się uzyskać porozumienie i wreszcie wiadomo z jakim repertuarem wystąpią szkoły partnerskie na koncercie finałowym w Instytucie Kultury Bułgarskiej w Budapeszcie, a co zaprezentują w plenerowym koncercie nad brzegiem Morza Czarnego w Burgas. Oj, ciężkie zadanie czeka Pawła Kostuja z krakowskiego SOSW, który będzie się zajmował nagraniami z występów! Póki co na razie w Budapeszcie, w drugim  dniu TPM omawia  Dropbox. Musi się z tym pospieszyć, bo już czeka Basia Bogunia, odpowiedzialna za kompozytorski konkurs internetowy „Folking z Erasmusem+”.

Jeszcze „tylko” podpisanie umowy projektowej, końcowe pytania oraz raporty,  i po zamknięciu o godz. 20 szkoły naszego węgierskiego partnera umordowani, ale szczęśliwi, przy sprzyjającej pogodzie wybieramy się na ostatni, i zresztą jedyny spacer po Budapeszcie. W świątecznej scenerii, z nocnym oświetleniem stolica Węgier jest wyjątkowo zachwycająca! Ostatnie zdjęcie z widocznym w  oddali zamkiem i nocny staromodny tramwaj linii 49 zawozi polskich uczestników I TPM na dworzec autobusowy, gdzie już czeka powrotny autobus do Krakowa. Działania projektowe rozpoczęte! 

 

Daria Onderka-Wozniak